כפרי ילדים בישראל

מהם כפרי ילדים וכיצד המבנה הארגוני של הכפרים האלה לפי עקרונות הארגון הבינלאומי?
"לכל ילד מגיע בית חם ואוהב" זה המוטו של הארגון העולמי וכך כמובן גם בישראל. בכדי להיבדל מהמודל הפנימייתי ובכדי להעניק לילדים תחושה של בית, של המצאות זוג או הורה אחראיים, ושל חיים בצוותא עם אחים ואחיות. לאפשר להם לגדול עם דמויות מסורות ומטפחות, בסביבה יציבה מבחינה רגשית וכלכלית הוקם הרעיון של "כפר ילדים".
מבנה הכפרים:
המשפחתונים
ילדי SOS חווים חיים במסגרת משפחתית חמה ותומכת עם אם, אחים ואחיות. בכפרי הילדים פזורים בתים, וכל בית מנוהל על ידי אם בית המטפלת בכשמונה ילדים. מרבית הילדים נקלטים בגילאים שבין 6 ועד 11 והם מתגוררים במשפחתון עד הגיעם לגיל הנעורים.
אמהות המשפחתונים נבחרות בקפידה והן מקדישות את חייהן לטובת הילדים. הן מתפקדות כאם לכל דבר ומלוות את הילדים 24 שעות ביממה. תוצאות מחקרים בארץ ובעולם תומכים במודל. מתברר, כי אחוזים ניכרים מהילדים מפתחים כישורי חיים, שהמודל מעניק להם כלים ושמרביתם מפתחים חיים תקינים ונורמטיביים. 
בתי הנעורים
בבתי הנעורים מתגוררים בני הנוער עם אם בית ומדריך ומקבלים את כל הסיוע והתמיכה הנדרשים. רובם שומרים על קשר עם אם המשפחתון והאחים וחלקם אף בוחר להמשיך ולהתגורר במשפחתון.
בית קלט חירום בערד
קלט חירום הוא שירות ביניים לילדים המצויים במעבר בין המשפחה הגרעינית למסגרת חוץ ביתית. מדובר בילדים שהוצאו בדחיפות מבתיהם ושמענה מסודר טרם נקבע להם (בשל סיבות משפטיות ומשפחתיות).
הפעילות נעשית בשיתוף משרד הרווחה ומשלימה את עבודת האגודה עם ילדים בסיכון. הילדים שוהים במרכז הקלט כמה חודשים, מקבלים סיוע מאנשי המקצוע של הכפר ולפי הצורך משתלבים במסגרות הלימודיות. כ- 30% מהם נקלטים בכפר "נרדים".
בתי בוגרים
לאור הצלחת המודל וכדי להרחיב את גבולות התמיכה בילדים שהפכו לצעירים החלה האגודה בפיתוח של בתי בוגרים. הבתים משמשים את הבוגרים מגיל הגיוס ועד לגיל 23, הם מיועדים לחיילים, משרתי השירות הלאומי ולסטודנטים בשנים הראשונות ללימודים.
בתי הבוגרים מעניקים לצעירים פינה חמה ובטוחה בעת היציאה לחיים עצמאיים. סביבה תומכת הסמוכה לכפר, המשמרת את הקשר עם האם, האחים, אנשי המקצוע והחברים.
נערים ונערות מתנדבי שנת שירות
בכפריSOS  בארץ מתנדבים כ- 25 נערים ונערות, אשר נקראים "שין-שינים" (ש"ש- קיצור לשנת שירות). הם תורמים שנת שירות למדינה טרם גיוסם לצבא. נערים ונערות איכותיים אלה מהווים דוגמא נפלאה לילדי הכפרים, הם מלווים ומדריכים אותם ומשמשים כאחים ואחיות בוגרים.


מעגל-ידידי-הכפרים-(2).jpg

הצטרפו למעגל ידידי הכפרים

אנו מזמינים אותך להיות לחלק ממעגל 'ידידי הכפר' שהולך ומתרחב, לתת כתף לילדים יתומים ולילדים שהוצאו מבית הוריהם.
יחד אתכם נעניק להם סיכוי להתחיל מחדש!


 
 להצטרפות לחצו כאן
  • כפר הילדים במגדל העמק

    כפר מגדים - מגדל העמק

    הכירו מקרוב את כפר הילדים "מגדים" אשר נמצא בצפון הארץ (מגדל העמק) כפר הילדים מגדים שבמגדל העמק
  • כפר הילדים נרדים שבערד

    כפר נרדים - ערד

    כפר נרדים שבערד - הכפר הראשון של האגודה בישראל. "חלקת האלוהים בלב המדבר" - הכירו מקרוב את המקום שהפך לביתם של אלפי ילדים ופועל למעלה מ - 30 שנה. כפר הילדים - נרדים