תכנית למתבגרים

מודל הטיפול המשפחתי בילדים בארגון SOS והעקרונות להפעלת תכנית למתבגרים. ארגון כפרי הילדים SOS, פועל מזה שנים לרווחת ילדים, במסגרות טיפול מגוונות, הן בארץ והן ברחבי העולם. הקמתם של כפרי הילדים SOS, נועדה ליצור את המסגרת הראויה לסיוע וטיפול בילדים נזקקים שאותרו ונמצאו מתאימים לקבל את התמיכה הראויה במסגרת כפרית. בכפר ילדים SOS ישראל, אנו קולטים ילדים בין הגילאים 5-11. הילדים נשארים באחריותנו ברוב המקרים עד למועד גיוסם לצבא. התפיסה הטיפולית שלנו מתייחסת לרצף הטיפולי בילד ובנער מרגע קליטתו.

אנו מפעילים משפחתונים, בתוך הכפר, המנוהלים ע"י אם  SOS. במשפחתונים אלה גדלים בנים ובנות, ילדים קטנים, ומתבגרים, החיים במסגרת זו לפי מודל הטיפול המשפחתי של ארגון SOS העולמי.

רצף הטיפול מתחלק בין מספר גורמים בתוך הכפר:


א.      מיום הקליטה עד גיל 14 בממוצע.

הילד נקלט בבית הילדים וגדל עם קבוצת ילדים בחתך גילאים שונה. האחריות להתפתחותו, הטיפול וכל העזרה הנדרשת ניתנים, במסגרת "בית הילדים שבאחריות אם SOS.

 
ב.      מגיל 14 ועד גיל 18 בממוצע (המתבגר)

בהגיעו לגיל 14 בממוצע עובר המתבגר לבית הנעורים. בית הנעורים יכול להיות בתוך כפר הילדים, או במבנה מחוץ לכפר. המעבר לבית הנעורים צריך להיות מאופיין במספר דברים:

הכנה מקדימה של מספר חודשים עוד טרם המעבר לבית הנעורים.

-  החיים בבית הנעורישזם, מתאפיינים בהיכרות עם קבוצת ילדים, בוגרת מבית ילדים רגיל ובחתך גילאים 14-18.
-  קבוצת המתבגרים הינה גדולה יותר. לא עוד שבעה ילדים בבית, אלא ממוצע של 14 בנים ובנות.
-  אחריות הניהול על בית הנעורים הינה של זוג מדריכים. זוג המדריכים יכול להיות נשוי, או מדריכים שיעבדו בשילוב כדוגמת אם בית ומדריך מתבגרים אקסטרני.
-  מתבגרי הבית, נוטלים על עצמם אחריות גדולה יותר בתחומי הארגון, הניהול ואחריות אישית. הם מלווים באמצעות התכנית להתפתחות אישית.
-  לאורך כל התקופה נשמר הקשר עם אם SOS שגידלה אותו בצעירותו.

השיקול לגבי העברת ילד לבית הנעורים הינו אישי לכל ילד, לכן ייתכנו מצבים שמתבגרים יישארו בבית הילדים עד עזיבתם את הכפר.

 ג.       מגיל 18-25 (הבוגר)

עם הגיעו של הבוגר לגיל 18/או גיוסו לצה"ל, בוגר הכפר עוזב אותנו ואיננו באחריותנו עוד.

ואולם בתקופה זו, אנו ממשיכים ללוות אותו, לייעץ לו ולסייע לו להשתלב בחברה, ולהיות אזרח טוב ותורם.

כל מערך הליווי הזה, מתבצע באמצעות צוות הכפר וצוות הניהול של אגודת כפרי ילדים SOS.

עיקר העשייה הינה בהכוונה, הדרכה, סיוע ותמיכה בתקופות המעבר:

-          מהכפר – לצבא
-          במהלך השרות הצבאי

-          במעבר שבין הצבא לחיים האזרחיים

-          בשנתיים / שלוש שנים הראשונות שלו כבוגר לאחר שירות, המתכנן את עתידו.

הערה: בכל תקופה זו רצוי וחשוב שיישמר הקשר האישי בין אם SOS לבוגר.

 
תכנית המתבגרים מציעה הזדמנות להתפתחות עצמית

תכנית המתבגרים מציעה הזדמנויות ללמידה וצמיחה והיא חלק מובנה בכל כפר ילדים SOS. אנשים צעירים מפתחים את העמדות, ההתנהגויות, הביטחון העצמי והכישורים הדרושים להם, כדי ליטול אחריות לבניית עתידם ולהפוך לאזרחים טובים ותורמים בחברה.

 ”בנים ובנות מתבגרים זקוקים לעזרתה ולתמיכתה של משפחה בעת שהם לומדים לחיות חיים עצמאיים" (הרמן גמיינר)


מהיום שהילד נכנס לכפר הילדים SOS הוא לומד להפוך לאדם עצמאי, אחראי ותורם בחברה. זהו ציון דרך חשוב בעבודתו של כפר ילדים SOS, כאשר בני נוער נוטלים על עצמם יותר אחריות לחייהם, עבודתם ופרנסתם.

 תכנית המתבגרים תומכת בתהליך זה והיא חלק חיוני במודל הטיפול המשפחתי בילדים של SOS. התכנית מציעה לבני הנוער מגוון של הזדמנויות שבאמצעותן הם יכולים לפתח את אישיותם ולהכין את עצמם לחיים עצמאיים.

 התכניות עשויות לכלול חינוך והכשרה, מגורים, התחלת חיים עצמאיים והדרכה בהמשך הדרך.

מדריך הנוער ממלא תפקיד מפתח בהדרכת בני הנוער וארגון והנחיית תכניות נוער. הוא חושב מה ניתן להציע כדי לקדם את התפתחותם תוך התחשבות במצבה החברתי והכלכלי של הקהילה.

 אם SOS מדריכה את ילדיה לקראת תכניות הנוער המתאימות ולאחר מכן ממשיבה לעמוד לרשותם כהורה מסור.


מנהל הכפר ואנשי צוות אחרים תומכים בצעדים אלו וממלאים תפקידים שונים בתכניות הנוער.


תחומי אחריות:

 א)      מדריך נוער: אחראי לקידום התפתחותם של בני הנוער והדרכתם לקראת חיים עצמאיים. מדריכי נוער מנהלים את תהליך תכנון התפתחות הילד לבני נוער המתגוררים בבתי נוער. הנער יכול לסמוך עליהם ולפנות אליהם לקבלת עצה ותמיכה. הם מתייעצים עם אם SOS ומנהל הכפר בהחלטות חשובות הקשורות לבני נוער המתגוררים בבתי נוער. הם אף מציעים תכניות נוער לבני נוער המתגוררים בבתי משפחה. מדריך הנוער כפוף ישירות למנהל הכפר.

ב)      אם SOS: מכינה את ילדיה לקראת מעברם לבית הנעורים ומסייעת להשתתפותם בתכניות נוער אחרות. היא מנהלת את תהליך תכנון התפתחות הילד לבני נוער שעדיין מתגוררים בבית המשפחה שלה. היא ממליצה מתי נער צריך לעבור מבית המשפחה לבית נעורים. לאחר שיצאו מטיפולה הישיר, היא נותרת ההורה שלהם וממשיכה להעניק להם הדרכה ותמיכה רגשית. כל אנשי הצוות מתייעצים עמה בהחלטות חשובות לגבי הנער או הנערה.

ג)       מנהל הכפר: אחראי לכך שתכניות המתבגרים יתוכננו ויוצעו למשפחות SOS. הוא הסמכות העליונה בכל הקשור לקבלת החלטות לגבי התמיכה שתינתן באמצעות תכניות אלו ומבטיח שיוקצו להן המשאבים המתאימים מהתקציב השנתי.

 

 

  • פרידה מהבוגרים

    תהליך הפרידה

    סיום ופרידה מביאים עימם שינויים, התחלות חדשות ורגשות שונים... לפרטים נוספים לחץ כאן
  • קרן מלגות לבוגרים

    קרן מלגות לבוגרים

    העמותה הישראלית של אס.או.אס. הקימה קרן מלגות כדי לסייע לבוגרי הכפר להשתלב בחברה הישראלית. לחצו לקרוא כיצד האגודה דואגת לבוגריה